Blogi

Craft beer –festivaalikalenteri Suomeen, lähialueille ja city-hoppingiin Helsingistä käsin

Käsityöolutpainotteisia tapahtumia on pulpahdellut maailmaan viime aikoina kivaan tahtiin. Jossain päin Eurooppaa craft beer -festareita on meneillään liki ympäri vuoden. Kuitenkin tieto näistä on tavoittanut ainakin allekirjoittaneen valikoivasti. Kotimaisista kemuista on jotakin kautta tieto ylensä kiirinyt, mutta hieman laajemman sektorin iso kuva tarjonnasta on sekin kiinnostava.

Seuraavan festarikalenterin pohjaksi on listattu suomalaiset häppeningit ja sitä on valikoiden täydennetty muilla vastaavilla ympäri Eurooppaa. Listalle on valittu sellaisia festivaaleja, jotka ovat tai joiden voi olettaa olevan craft beer -hengessä liikkeellä ja joiden tarjonnassa on mukana useampia pienpanimoita. Pienimmät yhden ravintolan masinoimat tilaisuudet ovat jääneet pois. Joitain poikkeuksia lukuun ottamatta myös sellaiset tapahtumat ovat jääneet ulkopuolelle, joilla ei ole omaa www-sivua. Toisaalta etupäässä musiikki-, biletys- tai dokailumeiningillä tai olutvalikoiman yksityylisyydellä viestivät tai itseään markkinoivat tapahtumat eivät myöskään osu fokukseen. Rajaus valituista tapahtumista on tietenkin hieman häilyvä, mutta edellä olevin periaattein esimerkiksi Great British Beer Festival Lontoossa, Tallinnan Õllesummer ja Lahdessa Isojano ovat jääneet pois.

Listaus yrittää olla vuosiriippumaton ja siksi täsmälliset ajankohdat löytyvät tapahtumien omilta sivuilta linkin takaa. Kuukausijaottelu on sikäli suuntaa antava, että osa tapahtumista sijoittuu kuukauden vaihteeseen. Ja jotkut näistä festivaaleista ovat vasta alkutaipaleellaan, joten monivuotisuudesta ei voi mennä takuuseen.

Iloisesti on tosiaan tapahtumien määrä lisääntynyt eikä niihin tarvitse enää suhtautua once-in-a-lifetime mahdollisuutena vaan voi valkkailla miten parhaiten sulauttaa menoja muuhun elämänrytmiin. Toki eräät tapahtumat ovat siinä määrin suosittuja, että liput täytyy hankkia kuukausia etukäteen jos onnistuu sittenkään saamaan. Jos tuntuu, että listalta puuttuu joku sinne sopiva tilaisuus, laita ihmeessä vinkkiä tulemaan.

Jatkossa festarikalenteri löytyy karttamuodossa Brewniverse-sivujen yläpalkista.

 

Tammikuu:

Gistro Festival Srpskih Nezavisnih Pivara, Belgrad https://www.facebook.com/events/486790974836494

Lakeuden Panimojuhlat, Seinäjoki http://www.lakeudenpanimojuhlat.fi

Nöjesguidens Ölmässan, Tukholma http://ng.se/olmassan

 

Helmikuu:

Braukunst Live! München http://braukunst-live-muenchen.de/

Craft Beer Rising, Lontoo http://craftbeerrising.co.uk

Uppsala Beer & Whisky Festival http://uppsalabeerwhisky.se/

Žmogšala Winter Beer Festival, Vilna http://www.zmogsala.org

 

Maaliskuu:

Barcelona Beer Festival http://www.barcelonabeerfestival.com

Craft100, Lontoo http://www.craft100.co.uk

Croydon Craft Beer Festival, Lontoo http://www.croydonbeerfest.co.uk

Linköping Beer Expo http://www.beerexpo.se

 

Huhtikuu:

Craft Bier Fest, Wien https://www.craftbierfest.at

Franken Bier Fest, Rooma http://www.frankenbierfest.com

GBG Beer Week, Göteborg http://gbgbeerweek.se

Helsinki Beer Festival http://www.helsinkibeerfestival.fi

Malmö Öl & Whisky Festival http://www.mowfestival.se

Paris Beer Week http://laparisbeerweek.com

Växjö Ölfestival http://vaxjobeer.se

Zürich Bier Festival http://www.probier.ch

Zythos Bier Festival, Leuven (Bryssel) http://www.zbf.be

Öl & Whiskymässa, Göteborg http://www.olochwhiskymassa.se

 

Toukokuu:

Amsterdam Craft Beer Fest https://www.facebook.com/events/335036460018195/

Copenhagen Beer Celebration http://copenhagenbeerfest.com

Copenhagen Beer Festival http://www.ale.dk/index.php?id=2872

St. Petersburg Craft Weekend http://spbcraftweekend.ru

Suuret Oluet Pienet Panimot (SOPP), Rauma http://www.suuretoluet.fi

Suuret Oluet Pienet Panimot (SOPP), Tampere http://www.suuretoluet.fi

Tallinn Craft Beer Weekend http://www.tcbw.ee (EDIT 15.11.2016, siirtyy toukokuulle 2017)

 

Kesäkuu:

Craft Beer Helsinki http://www.craftbeerhelsinki.fi

Főzdefeszt, Budapest http://www.fozdefeszt.hu

Olutsatama, Jyväskylä http://www.olutsatama.fi

Suuret Oluet Pienet Panimot (SOPP), Lahti http://www.suuretoluet.fi

 

Heinäkuu:

Berlin Craft Beer Fest http://www.berlinbeerweek.com/

Craft Beer Days, Hampuri http://www.craftbeerdays.de

La Fira del Poblenou, Barcelona http://www.lafiradelpoblenou.com/?lang=en

Oedipus International Beer Festival, Amsterdam http://oedipus.com/festival/

Suuret Oluet Pienet Panimot (SOPP), Helsinki http://www.suuretoluet.fi

 

Elokuu:

Bryggerifestivalen i Trondheim http://oimat.no/bryggerifestivalen/

Copenhagen Beer & Whisky Festival http://www.cphbeerandwhisky.dk

Duggfrisk – Mat- & Ølfestival i Kristiansand http://www.duggfriskfestivalen.no

Herkkujen Suomi ja Syystober, Helsinki https://www.mtk.fi/herkkujen_suomi/etusivu/fi_FI/etusivu/

Hoppapalooza, Malmö http://hoppapalooza.se

Kymijoki Beer Festival, Kouvola http://www.beerfestival.fi

London Craft Beer Festival https://londoncraftbeerfestival.co.uk

Obudai Sorfesztival, Budapest http://beerporn.hu/program/obudai-sorfesztival-kisuzem-2016/

Riga Craft Beer Fest http://rigacraftbeerfest.lv/?lang=en

Small Breweries Big Beers, Hampuri https://www.facebook.com/events/964811826950333/

Suuret Oluet Pienet Panimot (SOPP), Jyväskylä http://www.suuretoluet.fi

Tulli Beerfest, Tampere https://www.facebook.com/events/1709244629336985

 

Syyskuu:

Amsterdam Beerfair https://www.facebook.com/theamsterdambeerfair/

Bergen Ølfestival http://bergenolfestival.no

Braufest Berlin http://www.braufest-berlin.de

Craft Beer Festival Zürich http://craftbeerfestivalzurich.ch

Hoopla Beer Festival, Barcelona http://www.hooplabeerfestival.com

Milano Beer Week http://www.milanobeerweek.it

Stockholm Beer & Whisky Festival I http://www.stockholmbeer.se/

 

Lokakuu:

Craft Beer Festival, Frankfurt http://www.craft-frankfurt.de

Handgemacht Berlin http://handgemacht-berlin.de

OlutExpo, Helsinki http://olutexpo.fi

Stockholm Beer & Whisky Festival II http://www.stockholmbeer.se/

Warsaw Beer Festival http://warszawskifestiwalpiwa.pl/en/

 

Marraskuu:

All In Beer Festival, Göteborg http://www.allinbeerfest.se

Carlstad Beer & Whisky Festival http://www.carlstadbeer.se

Winter Beer Days, Hampuri http://www.craftbeerdays.de

Öl & Whisky Festivalen, Örebro http://www.conventum.se/oow/besokare/

 

Joulukuu:

festivaali2



Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Scroll to top